HENRI HÜTT, JAN TEEVET (EST)

Esimene tants. Viimast korda. Rakvere

„Esimene tants. Viimast korda“ on Henri Hüti, Paide Teatri ja Kanuti Gildi SAALi koostöös sündinud lavastus, mis toob lavale liikuma ning mälestusi avama grupi kohalike inimesi, kes kõik on vanemad kui 63 aastat. Lavastuse fookuses on tants, esimene ja viimane. Lavastuse Rakvere versiooni kohalike osalejatega korraldab festival Baltoscandal.

Kuidas aeg meid muudab. Kuidas keha ajas muutub. Kuidas see, mis 18-aastasele on lihtne, on 79-aastasele väljakutse. Kuidas tegelikult ei muutu midagi.

Kõike raamib tants. Täpselt nagu meie eludeski. Esimestest tantsudest lasteaias ja koolinoorte tantsupidudel, koolilõpuballide ja reivideni, pulmavalsi ja presidendi vastuvõtuni. Esmakordsuse tunnistamise unikaalsus on unustamatu ning millegi viimast korda tegemisel väga tähenduslik koht meie isiklikes ajalugudes. Viimane on otsus, sest mis saakski tulla pärast viimast?

Nüüd, pool sajandit hiljem, esitub esmakordusus viimast korda. See on tants. See on lavastus, mis pole noor ega vana. See on inimlik. See on lõbus. See on kaif. See on elu! See on uus algus.

Selles lavastuses tantsivad koos minevik ja olevik. Mälestused ja praegune hetk. Kehad, mis on kogenud aja möödumist ja rõõm, mis ei tunne aja kammitsaid. Nagu kirjutas kunagi Juhan Viiding: “päevad läevad tihti elu tundub kibe / aga tantsupõrand ikka püsib libe / sest me sinuga ei unustada saa / seda valget ööd mil õpetasid sa: / sa võta kallim 2 kilo steariini / 3 kilo talki 5 kilo parafiini / see pulber puista tantsupõrandale maha / seda asendab ka mesilasevaha”

 

N, 7.07 16.30 Valge saal

R, 8.07 16.30 Valge saal

 

OSTA PILET

 

Kestus 90 min

Eesti keeles 

Lavastaja Henri Hütt; dramaturg Jan Teevet; kunstnik Nele Sooväli; helikunstnik Roland Karlson; valguskujundaja Kermo Pajula; Produtsendid Paide Teater, Kanuti Gildi SAAL; “Esimene tants. Viimast korda. Rakvere” versiooni korraldab festival Baltoscandal.

Osalised Riho Hütt, Jaak Jalakas, Malle Piibemaa, Imbi Pärna, Raivo Riim, Kai Rohumäe, Ene Saaber, Hillar Saarmann, Milvi Saarmann, Niina Vaher.

Lavastust toetavad Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium. Erilised tänud: Rene Köster, Jüri Nael. 

ÜLESKUTSE

Lavastus “Esimene tants. Viimast korda.” otsib etendajaid. Otsime 13 Virumaa inimest, kes oleksid valmis osalema kahe nädala pikkuses prooviprotsessis ja kahel etendusel. Proovid toimuvad juuni lõpus ja juuli alguses, etendused 7. ja 8. juulil festivalil Baltoscandal.

Seekord on otsingul ka üks kindel kriteerium - nimelt ootame projektiga liituma inimesi, kes on vähemalt 63-aastased. Olgugi et tegemist on tantsulavastusega, ei ole füüsiline vorm sugugi määrav! Oluline on tegutsemistahe! 

“Nagu nimigi ütleb, saab tegemist olema väga tähendusliku tantsulavastusega, milles osalejad meenutavad oma esimesi kokkupuuteid tantsuga. Samuti leiame koos vastuseid küsimustele, milline oli tantsu roll pool sajandit tagasi ning milline on see praegu. Mõte millegi viimast korda tegemisest kõlab põnevalt dramaatiliselt. Aga “viimane” ei pea tingimata tähendama lõppu. Viimane saab olla otsus. Uus avanemine,” ütleb lavastaja Henri Hütt. 

Kahenädalase prooviprotsessi jooksul räägitakse lugusid, liigutakse ja mõeldakse tantsust, samuti toimub kolm töötuba, mida juhendavad erinevad professionaalsed liikujad ja tantsukunstnikud. 

Projektis osalemine on tasustatud.

Kui tunned, et oled huvitatud, aga tahaksid rohkem infot, siis helista või kirjuta Rakvere Teatri dramaturgile, lavastuse osaliste koordinaator Triinu Sikule (+37253424940 / triinu@rakvereteater.ee).