News

KOHTUME 2024

Baltoscandal 2022 on selleks korraks läbi.

Aitäh kõigile osalejatele – kunstnikele, tehnikutele ja vabatahtlikele!

Aitäh 4556le külastajale, kes tänavusest festivalist osa võtsid!

Tasuta buss toob festivalile

Tasuta festivalibuss sõidutab külalisi Tallinna-Rakvere vahel. Bussile pääseb elavas järjekorras.

Eribuss väljub igal festivalipäeval Tallinnast Balti jaamast Go Hotel Shnelli juurest ning stardib pärast viimase etenduse lõppu Rakvere Teatri eest.
K, 6. juuli Tallinn–Rakvere kl 16 / Rakvere–Tallinn ~ kl 00
N, 7. juuli Tallinn–Rakvere kl 13 / Rakvere–Tallinn ~ kl 01.15
R, 8. juuli Tallinn–Rakvere kl 14 / Rakvere–Tallinn ~ kl 01.15
L, 9. juuli Tallinn–Rakvere kl 14.30 / Rakvere–Tallinn ~ kl 00.45

Rakveres sõidutatakse publik kaugematesse mängupaikadesse samuti tasuta eribussidega.

Tasuta programm Baltoscandali festivalil

Festivali teatri- ja filmiprogrammi kõrval saab mitmest sündmusest osa võtta ka tasuta.

-> Rakvere gümnaasiumi aulas etendub 8. ja 9. juulil Alessandro Sciarroni "Save the Last Dance for Me", kus tantsijate Gianmaria Borzillo ja Giovanfrancesco Giannini esituses näeb Bolognast pärit tantsu polka chinata. Rituaalne tants pärineb 1900-ndatest ning on füüsiliselt nõudlik ja akrobaatiline – algselt tantsisid seda vaid mehed. 

-> Ukrainlaste Daria Khrystychi ja Bohdana Korohodi kõnninäidend "performing inscribed trajectories: a play in walks” viib huvilised Rakvere linnas jalutama autorite kirjapandud liikumisteid pidi. Raamatu jalutamiseks-lugemiseks saab kätte kl 12–15 Lääne-Virumaa Keskraamatukogust, kl 17–20 Rakvere Teatris. Jalutuskäigule minnes soovitatakse kaasa võtta kõrvaklapid, internetiühendusega telefon ja mugavad jalanõud. Raamat on saadaval kolmes keeles – eesti, inglise ja ukraina.

-> Inga Saluranna ruumiinstallatsioon "Kiss and Fly” asub endises Ani šašlõkibaaris ja on avatud kindlatel aegadel. Festivaliks valminud teeseldud linn tuletab meelde, et kõik ruumid, milles me viibime, nii mõttelises- kui füüsilises maailmas, on liminaalsed ja mõeldud vaid läbikäimiseks.

-> Liis Varese koreograafiline ruum "Kus sa oled?” asub korteris, mis on tüüpiline 1973. aastal ehitatud kõigi mugavustega elamu, kus igal ruumil on olnud oma kindel funktsioon. Sellel korteril on oma minevik ja tulevik, kuid meie fookuses on see konkreetne aeg ja need inimesed, kes kohtuvad siin 6.–9. juulil. Korterisse pääseb kindlatel aegadel festivali ajal ning täpse aadressi saab teada helistades telefonil 32 45605.

-> Festivali ajal on külastajatel võimalik lasta meelel puhata ja saada üheks vibratsiooniga Rakvere teatri prooviruumis, kuhu autorid Renzo van Steenbergen ja Kristjan Pütsep on loonud installatsiooni "Portaal".

-> Otse Baltoscandali epitsentrist Rakvere Teatri juurest läheb eetrisse festivaliraadio eˉlektron.signal, mis vahendab vestlusi kunstnikega, reportaaže, uudiseid, muusikat ja palju muud. Salvestused on avalikud ning kutsuvad osalema, kaasa mõtlema ja vestlema. Programm on kuulatav ka otseülekandena aadressil elektron.art/podcast. Raadioprogrammi teevad Maike Lond, Taavet Jansen, Kaie Olmre, Hendrik Kaljujärv jt raadiohuvilised.

Ajaloolise tantsu tasuta töötuba

Huvilised saavad festivalil osa võtta Itaaliast Bologna’st pärit tantsu Polka Chinata töötoast. Hävimisohus tantsutraditsiooni õpetavad Itaalia tantsumeistrid laupäeval, 9. juulil kl 14 Rakvere gümnaasiumi aulas ning see on tasuta. Eelregistreerimine töötuppa on alanud (triinu@rakvereteater.ee), soovitavalt koos paarilisega. Koolitus viiakse läbi inglise keeles ning kestab 120 minutit.

Polka Chinata on rituaalne tants, mida on algselt tantsinud vaid mehed. Tantsu traditsioon läheb tagasi 1900ndatesse ning on füüsiliselt nõudlik ja akrobaatiline – esitajad keerutavad teineteist emmates tantsu, selle ajal peaaegu põlvedega maad puudutades. Festivalil Baltoscandal esitavad tantsijad Gianmaria Borzillo ja Giovanfrancesco Giannini seda lavastuses „Save the Last Dance for Me” ning etendus toimub tasuta Rakvere gümnaasiumi aulas kolmel korral: 8. juulil kl 15.30 ja kl 18 ning 9. juulil kl 18.

Alessandro Sciarroni lavastus „Save the Last Dance for Me” on loodud koostöös Giancarlo Stagniga, kes on Filuzzi tantsu (Bologna piirkonnast pärit peotants) meister. Stagni on omandanud oskused ja teadmised iidsest traditsioonist läbi dokumentaalmaterjalide, mis pärinevad 1960ndatest. Sciarroni omakorda avastas selle tantsu 2018. aastal, kui kogu Itaalias oli vaid viis inimest, kes seda tantsu edasi kandsid. Seetõttu tehakse lisaks etendusele festivalil ka töötuba, et jagada ja taaselustada seda populaarset, ent hävimisohus tantsutraditsiooni. 

Festivali kava on avalik ja piletid müügil

Festivalil esinevad: Igor Cardellini, Tomas Gonzalez "Kuldne aeg" (Šveits), LP Demers, Bill Vorn "Inferno" (Kanada), Henri Hütt, Jan Teevet "Esimene tants. Viimast korda. Rakvere" (Eesti), Stefan Kaegi/Rimini Protokoll "Uncanny Valley" (Saksamaa), Mart Kangro, Juhan Ulfsak, Eero Epner "Kas te olete oma kohaga rahul" (Eesti), Jaha Koo/CAMPO "The History of Korean Western Theatre" (Lõuna-Korea, Belgia), Maria Metsalu "The Well" (Eesti), Kim Noble/CAMPO "Lullaby For Scavengers" (Suurbritannia, Belgia), Liisa Saaremäel, Emer Värk (Eesti), Alessandro Sciarroni "Save the Last
Dance for Me" (Itaalia), Ene-Liis Semper, Tiit Ojasoo "72 päeva" (Eesti), Franck Vigroux "Flesh" (Prantsusmaa), Franck Vigroux, Kurt d'Haeseleer "The Island" (Prantsusmaa, Belgia).

Kunstiprojektidega osalevad Inga Salurand, Liis Vares, Bohdana Korohod ja Daria Khrystych "Ruumiantropoloogiad" (Eesti, Ukraina) ning Renzo van Steenbergen, Kristjan Pütsep "Portaal" (Eesti, Holland).

Festivali raames linastub Milo Rau film "The New Gospel" (Šveits) ning Gisèle Vienne'i film "JERK" (Prantsusmaa).

Järgmine Baltoscandal toimub 6.-9. juulini 2022 Rakveres

Iga kahe aasta tagant toimuv festival leiab tänavu aset 17. korda. Baltimaade vanim ja tänaseni regiooni üks suurimaid etenduskunstide festivale toob Rakverre kokku esinejad Eestist, Euroopast ja maailmast – nii esinema kui ka üksteise töödest osa saama. Festival esitleb uuenduslikke ja peavoolust erinevaid teatrivorme, mis on suunanäitajaks kogu etenduskunstide valdkonnas.

4 päeva jooksul saab festivali külastaja osa 13 lavastusest, erinevatest kunstiprojektidest ja filmiprogrammist.