DARIA KHRYSTYCH, BOHDANA KOROHOD (UKR)

BOHDANA KOROHOD, DARIA KHRYSTYCH “performing inscribed trajectories: a play in walks”
kõnninäidend / kollektiivne arhiiv 

6.–9. juulil 12:00–15:00 Lääne-Viru Keskraamatukogus (Lai 7, Rakvere) ja
17:00–20:00 Rakvere Teatris
TASUTA

Ettepanekud kirjapandud liikumisteede etendamiseks. Kõnninäidendi lugemise juhised.

Sa saad raamatu ehk kutse teistmoodi kõndida ja lugeda. Kutse kirjutada erinevate kehade linn-tekst. Kutse olla nii Rakvere pealtvaataja, näidendi tegelane kui ka esineja. Sa saad raamatu, milles on kolm stsenaariumit ehk kolm jalutuskäiku: 

Koos-kõnd Hoolega,
Koos-kõnd Mitte- / Kuulujaga,
Koos-kõnd Puutumatusega.

Iga stsenaarium jutustab afektiivseid ettekujutusi linnast. Koos esitatakse arhiiv Rakveres olemise viisidest. Arhiiv sisaldab järgmisi jagatud jalutuskäike:

*kohalikud, kes määratlevad Rakveret oma koduna,
*kogukonnatöö kaudu linnaga sõbrunenud asukad,
*uued tulijad, kes sõja eest varjupaika otsivad,
*puud, mis koduks tervetele ökosüsteemidele,
*kivid, mis annavad tunnistust tuhandete aastate pikkusest ajaloost,
*ja tuul, kes meie marsruute juhatas.

Palun tule oma raamatu järgi 6.9.juulil

12.0015.00 Lääne-Virumaa Keskraamatukogusse (Lai 7, Rakvere) ja

17.0020.00 Rakvere Teatrisse (Fr. R. Kreutzwaldi 2a).

Raamatut saad Rakveres viibides igal Sulle sobival ajal jalutada-lugeda. Jalutuskäikudel ei ole etteantud kestust.
Vastutasuks raamatu eest palume anda oma panus linna afektiseisundite kollektiivarhiivi. Midagi oma taskust või linnatänavatelt. Ära muretse, raamatule järgi minnes saab kõik selgemaks.
Jalutuskäigule minnes soovitame kaasa võtta: kõrvaklapid, internetiühendusega telefon, mugavad jalanõud, vihmavari või vihmamantel (alternatiivreaalsuse ilma jaoks: päikesemüts).

Raamat on saadaval kolmes keeles: inglise, eesti, ukraina

Initsiatiiv ja kõndimine-kirjutamine: Daria Khrystych, Bohdana Korohod
Kujundus: Jaan Evart
Helilooming: Sander Saarmets
Tõlge eesti keelde: Epp Aareleid
Täname: Lea Lehtmets, Eve Alte, Enno, Kaie Olmre, Hendrik Kaljujärv, Maike Lond, Eneli Järs, Felix Cognard, Liis Vares, Inga Salurand, Heneliis Notton jaz Kausaal, Lääne-Virumaa Keskraamatukogu 
Kirjastaja: eˉlektron
Koostöös eˉlektroni, Baltoscandali ja Eesti Kultuurkapitaliga

Daria Khrystych on Eestis elav Ukrainast pärit sõltumatu teoreetik ja kunstnik. Oma praktikas töötab ta feministlike ruumiteooriate, performatiivsuse ja radikaalse hoolitsusmetoodikate vahealal. Tema praktikat võib vaadelda ka kui poliitilist vastupanu akti praegusele kapitalistlikule olukorrale. Valgenahalise, töövõimelise cis-soost naisena käsitleb ta küsimusi subjektiivsusest avaliku ruumi kontekstis. Samuti uurib ta erinevate hooldamis-ja hoolitsusviiside raamistikke, et avardada vastastikuse toetava kooseksisteerimise potentsiaali.

Bohdana Korohod on Ukrainast pärit sõltumatu teoreetik ja interdistsiplinaarne kunstnik, kes alates aastast 2019 elab ning töötab Eestis. Oma praktikas töötab ta (kirjaliku) teksti ja (liikuva) pildiga. Olenemata vormist, millega ta tegeleb, on esikohal küsimus vajalikkuses: „Kuidas saaksin kasutada antud avalikku hetke nii, et see väljuks isikliku väljendusviisi piiridest? Millises laiemas sotsiaalses, majanduslikus ja poliitilises reaalsuses ma töötan?” Bohdana on alates 2020 elektron.art tiimis, loob tekstis uusi  performatiivseid väljendusviise  kureerib koos Taavet Janseni ja Peeter Kormašoviga elektron.signal taskuringhäälinguid.

Ruumiantropoloogiad

“performing inscribed trajectories: a play in walks” on osa eˉlektroni ellukutsutud interdistsiplinaarsest (etendus)kunstiprojektist “Ruumiantropoloogiad”, mille tulemusel sünnib tänavusel Baltoscandalil kolm uudisteost. Nagu nimigi viitab, tegelevad kunstnikud ruumi ja inimesega. Meid ümbritsev keskkond ja tingimused on midagi, mida me igapäevaselt tajume kui “asja eneses” - midagi mis on antud kuid just kaasajal üha enam tugevalt mõjutada saanud. Olgu selleks ülemaailmne pandeemia või virtuaalne reaalsus, mis aina enam on saamas meie ruumitaju tavapäraseks osaks.