News

Festivaliklubi pakub avastamisrõõmu

Sel suvel Rakveres 18. korda toimuva Baltoscandali festivali juurde on alati kuulunud festivaliklubi, kus külastajad saavad kokku tulla ning arutleda viimati nähtud lavastuse üle, tehes seda kas või hommikutundideni, saatjaks meeleolukas muusika. Tänavuse festivaliklubi programmi on kokku pannud Rakvere Teatri näitleja Rainer Elhi.

Festivali klubi on avatud 3.–6. juulil alates kl 23st Rakvere Teatris. Eri õhtutel astuvad üles DJ-d, kelleks on Rakvere Teatri näitlejad, EMTA Lavakunstikooli 31. lend ja üllatusesinejad. Oodata on ka kaht kontserti.

5. juuli südaööl esineb festivaliklubis Valge Tüdruk, kes on viimastel aastatel alternatiivse muusika skeenel kuulsust kogunud etenduskunstniku Elina Masing alter ego. Artisti etteasted on performatiivselt kütkestavad ja avangardistlikud. Muusiku teekonda alustas Valge Tüdruk bändi 5HORSES koosseisus ning 2020. aastal avaldas ta sooloartistina debüütsingli “Tra pls”, mis on tänaseks kogunud üle 40 000 kuulamise. Viimased aastad on Valge Tüdruk käinud duo Putan Club-iga Kesk-Euroopas tuuril ning edukalt esinenud kümnetes linnades. Elina Masing on lavastanud koostöös näiteks Kanuti Gildi SAALi ja Tartu Elektriteatriga.

Viimasel festivaliööl, 6. juulil kell 1 annab live-kontserdi Mihkel Kuusk. Sooloartistina mängib ta elektropopmuusika kõlaga, kasutades selleks nii oma häält, süntesaatoreid kui ka akustilisi pille (orel, trummid). Ta loob laval performatiivse audiovisuaalse terviku, kus lisaks muusikale hakkab kaasa mängima ka ruum.

 

Baltoscandal otsib festivali lavastusse osalejaid

Sel suvel Rakveres 18. korda toimuv rahvusvaheline etenduskunstide festival Baltoscandal ootab vabatahtlikke osalejaid end üles andma Lawrence Malstafi installatsiooni jaoks „Shrink“. Etenduse käigus tõmmatakse osalejad vaakumpakendatult rippuma maa ja taeva vahele. Publik saab installatsiooni „Shrink“ vaadelda tasuta Parkali tänava promenaadil Rakveres 6. juulil kl 16–18.

Installatsioon koosneb kahest suurest läbipaistvast kilepalakast ja seadmest, mis nende vahelt järk-järgult õhu välja imeb, jättes keha vaakumpakendatult püstiasendis rippuma. Kahe pinna vahele sisestatud läbipaistev voolik võimaldab vaakumpakendis viibijal hingamiseks õhuvoolu reguleerida. Kilepalakate vahel rõhu kasvades tardub pakendatud keha pind tasapisi arvukateks mikrovoltideks. Etenduse jooksul on installatsioonis osaleja ülesanne aeglaselt asendeid vahetada.

Festival otsib lavastusse 5 vabatahtlikku, kes saavad osa võtta lavastusega seotud töötoast 5. juulil Rakvere kultuurimajas (kuni 5 h) ning osaleda etendusel ja sellega seotud ettevalmistusel 6. juulil kl 14–18. Vabatahtlik ei pea olema ilmtingimata tantsija taustaga, ent hea on, kui tal on varasemast kokkupuude intensiivse füüsilise pingutusega ja ta tunneb end publiku ees mugavalt. Osaleja soovituslik vanus on 21–65, kaal vähem kui 85 kg. Kaasa tuleb võtta lihtsad riided, mis poleks üleni musta värvi ega suurte logodega.

Oma sooviavaldus installatsioonis osalemiseks palume saata koos täispikkuses fotoga iseendast aadressil korraldus@rakvereteater.ee hiljemalt 10. juuniks.

Suvine teatrifestival Baltoscandal toob 3.–7. juulini Rakverre kokku Eesti ja maailma silmapaistvamad teatritegijad. Tänavune festival saab olema juubelihõnguline, tähistades 30 aasta möödumist esimesest Baltoscandalist Rakvere linnas. 

Baltoscandali piletid

Baltoscandali üksikpiletid on müügil Piletimaailmas. Baltoscandali passid on välja müüdud.

Suvine teatrifestival Baltoscandal toob 3.–7. juulini Rakverre kokku Eesti ja maailma silmapaistvamad teatritegijad. Tänavune festival saab olema juubelihõnguline, tähistades 30 aasta möödumist esimesest Baltoscandalist Rakvere linnas. Baltimaade ühe vanima teatrifestivali järjepidevusest annab märku ka see, et Priit Raua kokku pandud programmist leiab mitu tuttavat nime, kes varemgi festivalile kutsutud.

Juba kolmandat korda on Baltoscandalil osalemas prantsuse lavastaja ja paljude festivalide lemmik Philippe Quesne, kes toob sel korral Rakveres publiku ette postapokalüptilise loo poeetilistest hernehirmutistest lavastuses „Farm Fatale“. Festivalipubliku silmad paneb alati särama kohtumine Ivo Dimcheviga, kelle jaoks on see samuti kolmas kord Baltoscandalil üles astuda. Sel suvel kutsub ta vaatajaid endaga üheskoos omalaadsele kontserdile, kus telefoni välja lülitama ei pea – vihje peitub pealkirjas „The Selfie Concert“. Kõige väiksema publikuarvuga lavastus tuleb soomlaste WAUHAUSilt, kes oli viimati Baltoscandalil külas 2018. aastal. See on üksühele privaatne kohtumine ühe vaataja ja robotkoera vahel. Lavastuses „The Companion” meelitab robotkoer inimesest osalejat endaga vestlema, seltsima ja mängima. Kas oleme valmis usaldama end kaaslase hoolde, kes pole inimene?

Võib-olla ühelt poolt ootamatu, ent kindlasti meeldiva üllatusena leiab tänavusest festivalikavast kolm lavastust, mida saab vaatama tulla ka koos perega. Belgia visuaalkunstnik Miet Warlop, kelle lavastus „One Song“ pärjati 2022. aastal teatriekspertide poolt maailma TOP 10 parima lavastuse tiitliga, toob Rakverre oma 12 aasta taguse lavastuse „After All Springville“, mis paistab silma erakordse huumori ja vaimukusega. Elegantne kõndiv laud, pettunud elektrikilp ja väga pikad püksid – milline kombinatsioon saaks luua veel soodsama pinnase koomikaks ja katastroofideks? Avastuslusti pakub ka itaallane Andrea Salustri lavastusega „Materia“, mis muudab vaatajate silme all elavaks polüstüreen-materjali. Lawrence Malstafi „Shrink“ paneb Rakvere linnatänaval vaakumpakendatud inimesed rippuma maa ja taeva vahele, kord looteasendis, kord ristilöödud keha meenutades.

Norra teatrirühmitus Susie Wang on kiirelt tõusnud oma kodumaa üheks silmapaistvamaks teatritrupiks. Lavastuses „Burnt Toast“ kohtub jäme Texase aktsent absurdihuumori ja verdtarretav narratiiviga, tulemuseks tarantinolik “splatter-teater”. New York Times kirjutas lavastuse kohta, et tegu on häiriva, ent ometi õrna looga armastusest ja kannibalismist.

Noor leedu lavastaja Laura Kutkaitė paljastab koos Leedu Rahvusteatri naistrupiga #MeToo liikumise järelkajana Leedu kunstimaailmas valitsevat meestekesksust ja võimu kuritarvitamist. Lavastuses „The Silence of the Sirens“ avavad neli näitlejannat oma saareteatri ja räägivad tõestisündinud lugusid oma tööelust, oodates „suurt Odysseust“.

Robert Henke, kelle installatsioone ja kontserte on näha saanud Londonis Tate’is, Pariisis Pompidou keskuses, Roomas Palazzo delle Esposizionis, New Yorgis PS-1s, Viinis MAK-is, Veneetsias Palazzo Grassis jne, lülitab publiku rõõmuks Rakvere Teatri kinosaalis sisse vanakooli arvutid Commodore CBM 8032 ja maalib seinad rohelise värvitooniga, kust võib tuvastada geomeetrilisi, madala resolutsiooniga kujundeid, saatjaks erilaadne gruuv, karedad siinuslained ja digitaalne müra.

Nagu tavaks on saanud, siis kostitab festival ka kinoprogrammiga. Tänavu on fookuses Austraalia teatriuuenduse teerajaja ja rahvusvaheliselt tunnustatud teatritrupi Back to Back Theatre’i debüütmängufilm „Shadow“. Film põhineb nende auhinnatud lavastusel „The Shadow Whose Prey the Hunter Becomes“. Back to Back Theatre on maailmas enim tuntud selle poolest, et kasutab puuet kunstilise lähenemise vahendina. Äsja pälvisid nad 52. Veneetsia teatribiennaalil Kuldlõvi elutöö eest.

Eesti lavastustest on festivalile kutsutud Marta Aliide Jakovski palju kiidusõnu pälvinud „Fundamentalist“ (Von Krahli teater), Eesti-Sloveenia koostöölavastus „Fun Fact“ (Kanuti Gildi Saal) ja TÜVKA trupitöö „Kibe!“.

Festivali etenduste piletid on müügil Piletimaailma veebis ja müügikohtades üle Eesti. Täispileti hind on 20 €, sooduspilet õpilastele, tudengitele ja pensionäridele 16 €, saripilet 12 € (ostes korraga 5 või enam piletit). Saripiletid on müügil ainult Rakvere Teatri kassas: kassa@rakvereteater.ee või telefonil 32 95 444. Piletid filmile Baltoscandali programmis maksavad 5 €, soodustusi pole. Lisainfo: Rakvere Teatri kassa +372 32 95 444, kassa@rakvereteater.ee. Festivali ajal on kassa avatud kell 14 kuni suure maja viimase etenduse alguseni.

18. korda toimuv Baltoscandal on Eesti ja Baltimaade vanim rahvusvaheline teatrifestival. Festivali läbivaks jooneks on algusest peale olnud teatritegemise erinevate vormide ja võimaluste tutvustamine. Festivali kunstiline juht on Priit Raud ning korraldaja Rakvere Teater.