BALTOSCANDAL 1990 - 2018

1990 Pärnu

Ruto Killakund (EST) Gregor (EST) Pantomiimi ja plastika stuudioteater (EST) Sentimentaalne teater Leebeduul (EST) Tartu Lasteteater (EST) ABSurdiGROtesk (EST) Oleg Kisseljov’s improvisational theatre (RUS) HOMO $ (FIN) Ansis Rutentals Movement Theatre (LAT) Šepa Theatre (LIT) Juni Dahr (NOR) Den Blå Hest (DEN) Albatross & Kemi City Theatre (SWE-FIN) Lindforsa Theatre (SWE) Marika Blossfeldt (USA) Motelli Skronkle (FIN) Cantabile 2 (DEN) Tampere Student Theatre (FIN) Ruto Killakund & DNA (EST-CAN)

 

1992 Pärnu

Teatr 4 (EST) Tartu Lasteteater (EST) Priit Pedajas & Endla teater (EST) Sarka Theatre Foundation (EST) Gregor (EST) Teater O (EST) Aare Toikka & VAT Teater (EST) Jaanus Rohumaa & Noorsooteater (EST) City trupp (EST) Hurjaruuth (FIN) Meta Theatre (GER) Latvian theatre school (LAT) Oskaras Korshunovas Company (LIT) Baggard Teatret (DEN) Danet (RUS) Leo Bassi (ITA) Paul Clark (HOL) Larssons Theatre (SWE) Something Else (SWE) Marika Blossfeldt/GOH Productions (EST-USA)

 

1994 Rakvere

Andres Lepiku projekt (EST) EMTA XVII lend (EST) Elmo Nüganen & Noorsooteater (EST) Eriti Kurva Muusika Ansambel (EST) Gregori trupp (EST) Mikk Mikivere & Rakvere Teater (EST) Sergei Vainer (EST) Taking A. Dump (EST) Tartu Lasteteater (EST) Teatr 4 (EST) Teater Paabel (EST) Valentina Gontsharova & Aime Hansen (EST) VAT Teater (EST) Üllar Saaremäe ja sõbrad (EST) Theatre Allena (SWE) Ansis Rutentals Movement Theatre (LAT) Bo Madvig (DEN) Cantabile 2 (DEN) Formalny Theatre (RUS) Lisa Sokolov (USA) Marika Blossfeldt (USA) Nomad X (SCO) Teater Original Mixture (UK) Teatr Osmego Dnia (POL) Dr.Palfi (UK) Rino & Oshu (JAP) Sin-Cha Hong (KOR) Lithuanian National Drama Theatre (LIT) X-ACT (DEN) Yoshiko Chuma & The School of Hard Knocks (USA)

 

1996 Rakvere

Gregori trupp (EST) Toomas Hussar, Ervin Õunapuu, Rakvere Teater (EST) Taavo Pabut, Ingomar Vihmar, Ugala Teater (EST) VAT Teater (EST) Andres Lepiku projekt (EST) Sasha Pepelyaev’s Kinetic Theatre (RUS) Peeter Jalakas, Rein Agur, Von Krahl Theatre (EST) Eriti Kurva Muusika Ansambel (EST) BOX RM (EST) EMTA XVIII lend (EST) EMTA XVII lend (EST) Fomenko masterclass (EST-RUS) The Commedia School (EST) Mart Kangro (EST) Projekt M&M (EST) Kristina Paškevicius (EST) Rakvere Reaalgümnaasiumi "Karla" (EST) Rakvere Linnanoorte Näitetrupp (EST) Kesselofski & Fiske (SWE) Oskaras Korshunovas (LIT) Kammerteater Neubrandenburg (GER) Zhang Xie Zhungyuan (CHI) Katanchi (RUS) Do Theatre (GER) Alvis Hermanis (LAT) Silence Teatro (ITA-EST) Marika Blossfeldt, Jane Comfort, Susan Osbeg & Estonian National Ballet (USA-EST) ESPE (CH)

 

1998 Rakvere

Robert North & Estonian National Ballet (EST) Peeter Jalakas, Hendrik Toompere, Von Krahl Theatre (EST) VAT Teater (EST) Tiit Palu & Teater Vanemuine (EST) Rakvere Linnanoorte Näitetrupp (EST) Toomas Hussar, Ervin Õunapuu, Eesti Draamateater (EST) ET Kompanii (EST) BOX RM (EST) Eriti Kurva Muusika Ansambel (EST) EMTA XIX lend (EST) National Kaunas Drama Theatre (LIT) Fomenko Masterclass (RUS) Blindman (BEL) Sasha Pepelyaev & Ufa Russian Theatre (RUS) Compagnie du Hasard (FRA) TG STAN (BEL) Out of Joint (UK) Passage Nord (NOR) Chongqing Ensemble (CHI) Stuffed Puppet Theatre (HOL) Fly Dance Company (USA) National Theatre Craiova (ROM) Alvis Hermanis & Riga New Theatre (LAT) Q-Teatteri (FIN)

 

2000 Rakvere

Andres Noormets & Ugala teater (EST) Andres Lepik & Rakvere Teater (EST) EMTA XIX lend (EST) Mati Unt & Eesti Draamateater (EST) Mart Kampus & Tartu Lasteteater (EST)  Salong teater (EST) Nukuteater & Tamur Tohver (EST) S.P.A. (EST) VKK III lend (EST) Mati Unt & Von Krahl Theatre (EST) Wim Vandekeybus & Ultima Vez (BEL) Moving House Theatre Company (HUN) Oskaras Korshunovas Group (LIT) Jevgeni Grishkovets (RUS) Walker Dance (UK) Viesturs Kairišs, New Theatre Institute of Latvia & New Riga Theatre (LAT) Giardini Pensili (ITA) Ship of Fools (RUS) Pip Utton & Guy Masterson Productions (UK) Unidad Movil (SPA) Sasha Pepelyaev’s Kinetic Theatre (RUS) Leszek Madzik (POL) Dan Söderholm (FIN) Neodanza (VEN) Thomas Lehmen (GER) New Arts Ensemble (RUS)

 

2002 Rakvere

Merle Saarva & Krõõt Juurak (EST) Peeter Jalakas & Von Krahl Theatre (EST) Showcase Beat Le Mot & Von Krahl Theatre (GER-EST) Elaan (EST) Ingomar Vihmar & Ugala teater (EST) Mart Kangro (EST) Raido Mägi (EST) Viljandi Kultuurikolledž (EST) Lendav Hollandlane & Tartu Teatrilabor (EST) Vene Riiklik Draamateater (EST) Ülle Dreifeldt projekt (EST) TRUPP ja Eesti Draamateater (EST) Kuressaare Linnateater & Theatrum (EST) Ursula Martinez (UK) EN-KNAP (SLO) Eiko&Koma (USA) Stan´s Cafe (UK) Jevgeni Grishkovets (RUS) Andrey Moguchiy  & Formalny Teater (RUS) Jerome Bel (FRA) Theatre Babõ (RUS) Theatre Takomo (FIN) George Dillon (UK) Cirkuspiloterna/Cirkus Cirkör (SWE) Juha Valkeapää (FIN) Compagnie au Cul du Loup (FRA) Bak-truppen (NOR)

 

2004  Rakvere

Peeter Jalakas (EST) Andres Härm (EST) Anu Lamp & Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EST) Toomas Hussar (EST) Margus Kasterpalu & Jaan Toomik (EST) Eriti Kurva Muusika Ansambel & RAM (EST) Jan Lauwers & Needcompany (BEL) Kinkaleri (ITA) Houkka Brothers (FIN) Viesturs Kairišs & United Intimacy (LAT) Barbara Kraus (AUT) Pauline Goldsmith (UK) Transiteatret-Bergen (NOR) Edit Kaldor (HUN-HOL)

 

2006  Rakvere

Andres Noormets (EST) Marco Laimre (EST) Andres Härm (EST) Mart Kangro & Ensemble U: (EST) Sven Kuntu (EST) Asko Künnap (EST) Linnar Priimägi (EST) Rui Horta (POR) Impure company & Hooman Sharifi (NOR) Houkka Brothers (FIN) Rene Pollesch & Volksbühne am Rosa-Luxemburg Platz (GER) Cezaris Group (LIT) Rabih Mroue (LIB) Emil Hrvatin (SLO) Amir Reza Koohestani (IRN) Mark Ravenhill & Paines Plough (UK)

 

2008  Rakvere

Tiit Ojasoo & Ene-Liis Semper & Theatre NO99 (EST) Rakvere teater (EST) Peeter Jalakas & Von Krahl Theatre (EST) Mart Koldits (EST) Charlotte Engelkes (SWE) Nälkäteatteri & Esa Kirkkopelto (FIN) Superamas (AUT-FRA) Aydin Teker (TUR) Ivana Müller (HOL) She She Pop (GER) Gisele Vienne (FRA) Jo Strømgren Kompani (NOR) Kaja Kann & Juha Valkeapää (EST-FIN) Taavet Jansen & Anja Müller (EST-GER) Anne Juren & Krõõt Juurak (EST-FRA-AUT)

 

2010 Rakvere

Hendrik Toompere & Rakvere Teater (EST) Von Krahl Theatre (EST) MIMproject (EST) Cabaret Rhizome (EST) Mart Kangro (EST) Erik Alalooga & Hans-Gunter Lock (EST) Maike Lond & Riina Maidre (EST) Romeo Castellucci & Societas Raffaello Sanzio (ITA) Pieter De Buysser & Jacob Wren (BEL-CAN) Ursula Martinez (UK) Mette Ingvartsen (BEL-DEN) Philippe Quesne & Vivarium Studio (FRA) AKHE Engineering Theatre (RUS) Dood Paard (HOL) Gerald Kurdian (FRA)

 

2012 Rakvere

Mart Kangro (EST) Ivar Põllu & Tartu Uus Teater (EST) Polügoonteater & Erki Kasemets (EST) Mart Koldits & Von Krahl Theatre (EST) Henri Hütt (EST) Taavi Varm (EST) Hans Rosenström (FIN) Pieter De Buysser & Hans Op De Beeck (BEL) Jolika Sudermann & Alma Söderberg (GER-SWE) Juha Valkeapää & Taito Hoffren (FIN) Forced Entertainment (UK) Ivo Dimchev (BUL) Toshiki Okada & chelfitsch (JAP) t.r.a.n.s.i.t.s.c.a.p.e (BEL) Laura Kalauz & Marti Schick (ARG-CH) Schwalbe (HOL) Davis Freeman & Random Scream (USA-BEL)

 

2014 Rakvere

Maike Lond (EST) Kadri Noormets & Kadi Maria (EST) Ene-Liis Semper, Tiit Ojasoo & Theatre NO99 (EST) Henri Hütt & Evelyn Raudsepp (EST) Ana Borralho & Joao Galante (POR) Halory Goerger & Antoine Defoort (FRA) Anne Juren & Annie Dorsen (FRA-AUT-USA) Mette Edvardsen (NOR-BEL) Naoko Tanaka (JAP-GER) Benjamin Verdonck (BEL) Bouchra Ouizguen (MAR) Alma Söderberg & Hendrik Willekens (SWE-BEL) Ingri Midgard Fiksdal (NOR) White on White (SWE-GER) Andres Noormets & Rakvere Teater (EST)

 

2016 Rakvere

Renate Keerd, Kompanii Nii & Tartu Uus Teater (EST) Ene-Liis Semper, Tiit Ojasoo & Theatre NO99 (EST) Joris Lacoste & Encyclopedie De La Parole (FRA) Philippe Quesne (FRA) Ivana Müller (CRO-FRA) Showcase Beat Le Mot (GER) Tim Etchells (UK) Marco Berrettini & Melk Prod (CH) Dead Centre (IRL) Erna Omarsdottir & Valdimar Johannsson (ISL) Andros Zins-Browne & TÜVKA students (BEL-EST) Lond Malmborg (EST-SWE)

 

2018 Rakvere

Kaja Kann & Co (EST) Jerome Bel (FRA) Joris Lacoste & Encyclopedie De La Parole (FRA) Marie-Caroline Hominal & Markus Öhrn (CH-SWE) Mart Kangro, Juhan Ulfsak, Eero Epner (EST) Deborah Pearson (UK) Forced Entertainment (UK) Teatr Powszechny & Oliver Frljic (POL) Ansambel U:, Rein Zobel, Scott L. Miller (EST-USA) W A U H A U S (FIN) Juhan Ulfsak & Theatre NO99 (EST) Ivo Dimchev (BUL) Henri Hütt & Mihkel Ilus (EST)