• Details
  • Gallery

Von Krahli Teater (EST) “Järgmine voor”

Home  /  Programm  /  Etendused  /  Current Page

Neljapäev, 5. juuli / kell 21:00-22:30 / Pangamaja / osta pilet

“Me kõik oleme seda televiisorist näinud. Poiss laulab. Need on tema kaks minutit. Ta paneb neisse kogu oma hinge. Kõik selle, mida tema eas on elukogemuseks võimalik nimetada. Mees kuulab. Teine mees kuulab. Naine kuulab. Kannatlikult. Need minutid ei taha lõppeda. Aga ükskord lõpeb iga asi. Ja siis läheb lahti. Ning seda pole me televiisorist mitte kunagi näinud.”
Mihkel Raud räägib oma debüütnäidendist: “Viis aastat erinevate talendisaadete kohtunikuna töötades on mind kõige rohkem hämmastanud see kätteõpitud alandlikkus, mille saatel noored inimesed end kolmel elatanud eksibitsionistil mõnitada lasevad ja seejärel peaaegu et tänulikkust teeseldes viisakalt lahkuvad. On hämmastav, kuidas televisiooni enese kehtestatud reeglid inimesi distsiplineerivad ja neid selgetesse, geograafilisi piire mittetundvatesse käitumisjoontesse suruvad. Sama hämmastav on meelekindlus, millega saate tegijad – mina ise ennekõike – end tolle kurikuulsa “formaadi” paratamatusega õhtuti unne lohutavad. “Formaat on selline,” laiutan ma iga kord käsi, kui keegi mulle tänaval ligi asutub ja küsib, miks ma selline munn olen.
Fantaasia, et saatesse osalema tulnu olukorra enda kontrolli alla võtab, tõesti oma kontrolli alla, on siiani fantaasiaks jäänudki. Kõik need vähesed “formaadinihked”, mida ma “Eesti ostib superstaari” kohtunikuna näinud olen, olgu siis veeklaasiga rabelev noormees või põrandal püherdav striptiisitar, kes end hiljem salliga kägistades ära tappa üritab, on olnud just formaadinihked. Ehk midagi sellist, mis on alati toimunud meie, see tähendab saatetegijate ehitatud mänguruumis. Aga mis juhtuks siis, kui formaat selle universaalselt mõistetud kujul oma toime kaotab?
“Järgmine voor” ei ole kindlasti mingi patukahetsus või ühtäkki valgusega pikali niidetud küüniku uus elulehekülg. Ma teen kohtunikutööd ka tulevikus. Alandan heauskseid noorukeid ja kurdan hiljem kodus naisele, kui kuradi raske ning eetiliste konfliktide rohke amet mul on. Ma teen oma süllekukkunud “elutööd” pöörase naudingu ja piiritu eneseimetlusega. Sest formaat on selline.”

“Järgmine voor” on näidend, kus saavad teoks iga talendi-show kohtuniku, aga ilmselt ka paljude televaatajate painajad.


Autor: Mihkel Raud
Lavastaja: Mart Koldits
Kunstnik: Reet Aus
Näitlejad: Mari Abel, Juhan Ulfsak, Taavi Eelmaa ja Nero Urke
Esietendus 18. jaanuar 2012